با سلام.

بمنظور راحت تر شدن کار و رسیدن به هدف از شیوه سوال و جواب استفاده کردیم.

خودتان را معرفی کنید:

مهدی حسینی مقدم هستم فرزند محمد کاظم، پدربزرگ پدری من  حاج عباس  و پدربزرگ مادری من مرحوم حاج ابوالقاسم حسینی مقدم می باشند.

متولد روستای اصفهک هستم و اکنون ساکن طبس می باشم.

محل خدمت کتابخانه عمومی شهدای گمنام طبس می باشد.

از سال ۱۳۹۰ عکاسی را آغاز کرده ام و تا کنون این حرفه را ادامه داده ام.

ایده ی اصلی راه اندازی سایت از کجا آمد:

از نگاه یک عکاس، مستند کردن یک رخداد اهمیت زیادی دارد. الحمد الله در روستای ما در دورهای  زمانی  مختلف افرادی بوده اند که کار مستندسازی را انجام داده اند و امروزه مجموعه ی  مستندات آنها بسیار ارزشمند است.

بخش وسیعی از آرشیو شخصی ام شامل عکسهایی است  که متعلق به تمام مردم اصفهک می باشد و موضوعش فرهنگی است.

باید بپذیریم این تصاویر و مستندات گنجینه اصفهک می باشد و می توان به عنوان مرجعی برای معرفی فرهنگ و آدب و رسوم مردم روستای اصفهک  به آن نگاه کرد.

مرجعی برای معرفی فرهنگ و آدب و رسوم مردم روستای اصفهک

همیشه دوست داشته ام که برای معرفی یک رخداد، یک محصول و یا هر چیز دیگر بیشتر از آنکه حرف بزنم و صحبت کنم، مستندات نشان بدهم. این مستندات می تواند یک عکس باشد، یا صوت، یا ویدیو ، یا یک ابزار دست ساز ، و…

بهمین دلیل همیشه بدنبال پاسخی برای این سوال بوده ام:

لطفا اصفهک را به من معرفی کنید؟

شاید اکثرا پاسخ بدهند: جواب این سوال روشن و بدیهی است.

اما افرادی هستند که در اصفهک زندگی نمی کنند و مراحل رشدشان را در محیط دیگری بسر می برند، آیا برای آنها هم این پاسخ به این سوال بدیهی خواهد بود!!!

هدف از طراحی این سایت پاسخ به همین سوال است. حال سوال کننده می تواند فرزند من باشد و یا هر مسافر و گردشگری که قصد شناخت روستای اصفهک را دارد.

یکی از اهداف اصلی طراحی این سایت درست کردن رزومه ای دیجیتال از روستای اصفهک که از هر کجای کره زمین قابل دسترسی باشد، می باشد.

درست کردن رزومه ای دیجیتال از روستای اصفهک که از هر کجای کره زمین قابل دسترسی باشد

آیا این سایت متعلق به گروه خاصی است؟

راه اندازی این سایت در ابتدا شخصی بوده است اما قطعا برای ادامه نیاز به کمک خواهیم داشت. این سایت متعلق به هیچ ارگان و نهاد  و گروه خاصی نیست و تمام حوزه های روستا را شامل می شود اعم از فعالیتهای مذهبی ، فعالیتهای اجتماعی ، فعالیتهای گردشگری ، فعالیتهای ورزشی و …

همچینن ارگانها و نهادها می توانند با پرداخت هزینه ای ناچیز تصاویر و متسنداتشان را برای همیشه ماندگار کنند و برای خودشان رزمه ای تصویری و باکیفیت برای خودشان فراهم کنند.

آیا شما شخصی کار می کنید یا گروه هستید؟

هدف اصلی من ایجاد گروه اصفهک پی ک می باشد. این گروه می تواند شامل ۵ یا ۶ نفر عضو اصلی باشد. افراد این گروه باید کسانی باشند که عاشق عکاسی هستند و در مناسبتهای مختلف به عکاسی می پردازند.

اگر کسی مستندات اعم از عکس و ویدیو دارد چه باید بکند؟

از همه اصفهکی های عزیز و هر کس دیگری که مستنداتی درباره اصفهک دارد تقاضا دارم بهر نحو ممکن مستنداتش را در اختیار ما قرار دهد  تا در وب سایت به نام خود شخص بارگزاری کنیم.  با این کار آن مستندات برای همیشه ماندگار خواهد شد و از همه جای کره زمین قابل دسترسی خواهد بود.

راههای دسترسی:

آدرس محل کار: استان خراسان جنوبی – شهرستان طبس – میدان معلم – بلوار شهدای گمنام – کتابخانه شهدای گمنام –

تلفن: ۰۹۳۹۹۹۳۹۱۴۲ – تلگرام: @childlib – ایمیل: m.esfahk.m@gmail.com

عمر این سایت چقدر خواهد بود؟

آلبوم های کاغذی در طی حوادث بمرور از بین می روند و شرایط نگهداری آنها باید شرایط مناسبی باشد. دما، رطوب، نورخورشید و عوامل متعدد دیگری در عمر آنها تاثیر گذار می باشد.

خوشبختانه در عصر دیجیتال کار ما بسیار آسان شده است و سایت اصفهک پیک می تواند با پشتیبانی و حمایت اصفهکی ها تا هر زمانی که بخواهند پایدار باشد و از هر کجای کره زمین قابل دسترسی باشد. و ما این سایت را به فرزندانمان واگذار کنیم و آنها به نسل بعد.

آیا می توان روی شبکه های مجازی این کار را انجام داد؟

به لحاظ امنیت و پایداری بستر وب مطمئن ترین بستر موجود می باشد. شبکه های مجازی اعم از اینستاگرام و تلگرام  به هیچ عنوان کار وب سایت را نمی کند و این توانایی را ندارد. از شبکه های مجازی باید استفاده شود اما نه به عنوان بستر اطلاعات بلکه به عنوان ابزاری برای تبلیغ و اطلاع رسانی و دیگر موضوعاتی که نیاز به  خبر رسانی لحظه ای دارد.

آیا قصد درآمدزایی از سایت دارید؟

به منظور افزایش توان وب سایت و بالابردن کیفیت نیاز به سرمایه داریم. خوشبختانه از لحاظ دوربین عکاسی مشکل جدی نداریم و با همین تجهیزات موجود و حتی گوشی های باکیفیت موبایل مشکل عکس حل می شود.

 

اما تجهیزات دیگری که ضروری است و برای ادامه کار وجودش لازم است :

  • دوربین فیلم برداری با کیفیت خوب که قیمتش هست حدودا ۱۲ میلیون تومان.
  • یک دستگاه هیلیشاد با کیفیت متوسط که قیمتش هست حدودا ۷ میلیون تومان.

قطعا این مقدار پول در حال حاظر از طریق درآمدهای خود وب سایت حاصل نخواهد شد،  اما خدا بزرگ است…

هدف غایی شما از این وب سایت چیست؟

هدف نهایی ما این است که:

هر کس وارد سایت بشود بتواند به تاریخ تصویری اصفهک دسترسی داشته باشد.

بخشی تحت عنوان توانمندیهای روستا داشته باشیم.

بخشی تحت عنوان مشاهیر اصفهک داشته باشیم، چه کسانی که الان در بین ما هستند و چه گذشتگان.

بخشی تحت عنوان خاطرات اصفهک داشته باشید تا هر کسی بتواند خاطره اش از روستا را در آن جا بیان کند. چه متن و یا صوت و ویدیو.

و…

در مورد ضرورت این وب سایت دچار ابهام هستم؟

عزیزانی که هر گونه ابهامی برایشان باقی مانده می توانند در انتهای صفحه و در قسمت یادداشت نظرشان را اعلام بفرمایند و یا با شماره تلفن ۰۹۳۹۹۹۳۹۱۴۲ تماس بگیرند.

سپاسگذارم از وقتی که گذاشتید و مطالب را مطالعه کردید.
امیدوارم بتوانیم مرجعی قابل استناد از تاریخ تصویری روستای اصفهک تهیه کنیم و این کار به تنهایی امکان پذیر نخواهد بود مگر به همت و همراهی تک تک اصفهکیان عزیز.
من از خودم شروع کردم و به مرور تمام آرشیو شخصی ام را روی این سایت بارگذاری می کنم.
منتظر مستندات شما هستم حتی یک عکس. متشکرم.

ما را از نظرات ارزشمندتان بهره مند نمایید. متشکرم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *